26 kwietnia 2016
Zapraszamy wszystkich do odwiedzania naszego muzeum. Oprowadzimy po łemkowskiej zagrodzie i opowiemy o życiu dawnych mieszkańców Łemkowszczyzny.
30 kwietnia 2016
Dzisiaj odwiedziła nas grupa w ramach warsztatów organizowanych przez Stowarzyszenie Towarzystwo z Beskidu Niskiego. Zwiedzający z dużym zainteresowaniem wysłuchali opowieści o dawnym życiu łemkowskiej wsi. Mieli możliwość popracować na starych, ale działających sprzętach.
20 maja 2016
Polskie Stowarzyszenie Molinologiczne zwróciło się do nas z propozycją zorganizowania Dnia Młynów w naszej zagrodzie. Dzień Młynów ma w Europie wieloletnią tradycję. Setki młynów, które często już nie pracują, są podczas weekendu otwarte dla zwiedzających. W Niemczech młyny otwarte są już po raz 23. i udostępnia się ok. 1900 obiektów. W Holandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii dzień ten jest równie popularny. W Polsce po raz pierwszy ma być przeprowadzona taka akcja. Pierwsze pilotażowe Dni Młynów mają być przeprowadzone w dniach 3-6 czerwca 2016. Postanowiliśmy włączyć się do akcji i dnia 4 czerwca w godzinach od 11.00 do 15.00 zapraszamy na warsztaty z młynarstwa.
25 maja 2016
26 maja w godz. od 12.00 do 18.00 w Łemkowskiej Zagrodzie Edukacyjnej odbędą się warsztaty „Życie na wsi 100 lat temu”. Serdecznie zapraszamy.
24 czerwca 2016
„Jak żyli nasi przodkowie?”. W dniach od 13 do 18 lipca w naszym gospodarstwie agroturystycznym przebywać będzie młodzież w ramach obozu edukacyjnego. Projekt realizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Ruska Bursa w Gorlicach. Na terenie zagrody prowadzone będą warsztaty m.in. z obróbki lnu, drewna, zboża itp.
19 lipca 2016
Już po raz trzeci w zagrodzie miały miejsce warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach. Brała w nich udział młodzież z różnych miejsc w Polsce. W ciągu 6 dni poznawali zajęcia jakie towarzyszyły na co dzień ich przodkom, pracowali przy obróbce lnu, zboża, robili drewniane łyżki i gonty, piekli chleb i adzymki. Uczestniczyli w zajęciach języka łemkowskiego. Mieli również możliwość zwiedzić Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu.
8 sierpnia 2016
Dziś były u nas dzieci z Krzywej i Jasionki. Dowiedziały się jak wygląda obróbka lnu na włókno, mełły zboże w żarnach, a później zrobiły oplacki i upiekły adzymki. Spotkanie zakończyło sie degustacją własnoręcznie przygotowanych łemkowskich potraw. Warsztaty zorganizowane były we współpracy ze Stowarzyszeniem Rozwoju Sołectwa Krzywa.
20 sierpnia 2016
Zagrodę odwiedziła reporterka 1 Programu Polskiego Radia Pani Monika Chrobak. Audycja będzie wyemitowana 21 i 22 sierpnia.
2 stycznia 2017
Dzieci uczęszczające na lekcje języka łemkowskiego z powiatu gorlickiego wystąpią 3 stycznia br. na krakowskim rynku w ramach przeglądu grup kolędniczych.
4 stycznia 2017
Korowód złożony z uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i średnich z gorlickiego, w liczbie ponad 100 osób, śpiewając łemkowskie kolędy, przeszedł ul. Floriańską na Rynek Główny w Krakowie. Na scenie młodzi zaprezentowali ciekawy program kolędniczy. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie Ruska Bursa w Gorlicach.
16 kwietnia 2017
Zbliżamy się powoli do czasu, w którym wykonuje się pisanki. W ,,Dziubyniłce” odbyły się warsztaty wykonywania tradycyjnej pisanki łemkowskiej metodą batiku (woskowania). Uczestnikami były uczennice Zespołu Centrum Kształcenia Rolniczego w Bystrej.
20 kwietnia 2017
Uczniowie Zespołu Szkół w Uściu Gorlickim w zagrodzie nagrywali filmik o tradycjach łemkowskich, który przygotowali na konkurs organizowany przez Skansen Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Film zajął III miejsce.
25 maja 2017
Już po raz drugi organizujemy Dzień Młynów. 3 czerwca w godzinach 11.00-15.00 zapraszamy wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się, jak pracuje młyn wiatrowy, do czego służą żarna, czym różnią się zboża i wiele ciekawostek związanych z obróbką zboża.
1 czerwca 2017
Rozpoczynamy realizację projektu „Łemkowska Zagroda”, wspartego przez Mecenat Województwa Małopolskiego. Partnerami są gminy: Uście Gorlickie, Ropa, Sękowa, Lipinki.
12 czerwca 2017
W pierwszym etapie projektu „Łemkowska Zagroda” odbyło się spotkanie uczniów SP z seniorami.
15 czerwca 2017
Trwa realizacja projektu „Łemkowska Zagroda”. Odwiedzają nas dzieci ze współpracujących gmin.
30 czerwca 2017
W dniach od 31 lipca do 5 sierpnia Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa będzie w Gładyszowie realizowało projekt „Warsztaty Twórcze. Fotografia, film, historia lokalna”. W ramach projektu dzieci będą na nowo odkrywać historię Beskidu Niskiego, nagrywać wspomnienia mieszkańców, fotografować. Będą gościć również w naszej zagrodzie. Zachęcamy do uczestnictwa.
1 lipca 2017
Przez całe wakacje na terenie ŁZE będą się odbywały warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Towarzystwo z Beskidu Niskiego. Szczegółowy harmonogram zajęć na stronie.
24 lipca 2017
Warsztaty organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Towarzystwo z Beskidu Niskiego trwają. Zapraszamy
4 sierpnia 2017
W zagrodzie odbyło się podsumowanie projektu „Warsztaty Twórcze. Fotografia, film, historia lokalna”, realizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa. Licznie zgromadzeni goście obejrzeli film nagrany przez dzieci z Gładyszowa, a także obejrzeli galerię zdjęć.
10 sierpnia 2017
Muzeum odwiedził wybitny pianista Marek Szlezer z małżonką. Nasi wspaniali goście z wielkim zainteresowaniem przysłuchiwali się opowieściom o Łemkowszczyźnie, próbując sił w posługiwaniu się starymi urządzeniami, wczulisię w klimat minionej epoki.
13 sierpnia 2017
Zostaliśmy nominowani w plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski” w kategorii „Atrakcja Turystyczna Roku”, organizowanym przez Gazetę Krakowską. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia zagrody i prosimy o głosy poparcia w plebiscycie.
16 sierpnia 2017
Dziś odwiedziły nas dzieci z Łemkowskiego Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca ,, Kyczerka” z opiekunami i kierownikiem Panem Jerzym Starzyńskim. Dzieci zwiedziły zagrodę, a później śpiewały i tańczyły na łonie natury.
17 sierpnia 2017
Tym razem warsztaty prowadziliśmy w nietypowej scenerii- na terenie nieistniejącej wsi Nieznajowa. Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa realizowało projekt „Patriotyzm Jutra”, zaproszono nas do realizacji zajęć „Zabawki naszych dziadków”. Dzieci wykonywały pukawki, gwizdki, trąby, wszystko z ekologicznych materiałów- wikliny i gęsich piór.
24 sierpnia 2017
Były u nas dzieci z GOK w Ropie. Robiliśmy zabawki.
27 sierpnia 2017
Okazuje się, że zainteresowanie starymi, własnoręcznie zrobionymi zabawkami jest ogromne. Pokazywaliśmy jak je wykonać podczas ,, Dnia w Krzywej” .
3 września 2017
Dziś odwiedziła nas ekipa „Polska w Maluchu”, przygotowująca materiał na temat Beskidu Niskiego.
9 września 2017
W plebiscycie „Wielkie Odkrywanie Małopolski” w kategorii Atrakcja Turystyczna Regionu, ŁZE zajęła II miejsce. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy docenili naszą pracę i oddali na nas swoje głosy.
11 września 2017
Wczoraj wzięliśmy udział w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów”- organizowanym w ramach Agropromocji 2017- w Nawojowej. Do konkursu przygotowaliśmy dwa produkty łemkowskie- „Knysz” i „Oplacki”- dawne dania, wedle receptury naszych babć. Obydwa produkty zostały docenione z racji ich oryginalności- Knysz dostał I nagrodę, a oplacki- wyróżnienie.
1 października 2017
W pałacu Długoszów w Sękowej odbył się finał tegorocznej edycji plebiscytu „Wielkie Odkrywanie Małopolski”. Zajęcie II miejsca jest dla nas wielkim wyróżnieniem. LINK
6 listopada 2017
Dzisiaj w zagrodzie przeprowadziliśmy ostatnie warsztaty kończące projekt ,,Łemkowska Zagroda’’/realizowany przy wsparciu Mecenatu Małopolski/. Były u nas dzieci ze szkoły w Gładyszowie- 58 osób. Na zakończenie poczęstowaliśmy wszystkich łemkowskimi potrawami: knyszem i oplackami. Apetyty dopisywały!
17 listopada
Rozpoczęliśmy realizację projektu ,,Jesienią w łemkowskiej chyży”. Mamy w planie przeprowadzić m.in. warsztaty z obróbki lnu na włókno, bicie oleju, warsztaty kiszenia kapusty, ,,Łemkowskie weczirky”.
Dzisiaj dzieci z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego z Gładyszowa poznawały tajniki obróbki lnu.
18 listopada
Całkiem prawdziwy olej lniany! Uczniowie klasy IV samodzielnie ,,bili” olej z siemienia lnianego. Zanim popłynęła strużka złotego płynu, trzeba się było trochę potrudzić.
27 listopada
Nasi goście próbowali swoich sił w obróbce lnu- pracowali międlnicą, zmagali się ze szczecią, a potem przędli na kołowrotku. Zgodnie stwierdzili, że było to dla nich spore wyzwanie, pozostające na długo w pamięci.
29 listopada
Kiszenie kapusty starą metodą może być całkiem ciekawe. Przekonały się o tym młode osoby z klasy szóstej szkoły w Gładyszowie podczas warsztatów.